Shelby Community Airport (12G)
Shelby Community Airport (12G)
12G
Shelby Community Airport (12G)
Shelby, OH
Latest photos of Shelby Community Airport (12G)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 12G |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-41-50.6000W/40-52-22.3000N -82.697389/40.872861 (Estimated) |
| Elevation | 1120 ft / 341.38 m (Surveyed) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Shelby, OH |
| Location | Richland County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
Runway 03/21
| Dimensions | 1890 x 125 ft (576 x 38 m) |
| Surface | TURF-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 25° | 127° |
| Physical elevation | 1120.00 ft | 1118.00 ft |
| Coordinates | 40.872162N / 82.699805W | 40.876859N / 82.696904W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 3174 x 50 ft (967 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1118.00 ft | 1119.00 ft |
| Coordinates | 40.876220N / 82.696889W | 40.867510N / 82.696720W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |