Brewton Municipal Airport (12J)
Brewton Municipal Airport (12J)
12J
Brewton Municipal Airport (12J)
Brewton, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 12J |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-03-57.5000W/31-03-03.0000N -87.065972/31.050833 (Estimated) |
| Elevation | 99 ft / 30.18 m (Surveyed) |
| Land | 880 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Brewton, AL |
| Location | Escambia County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 5136 x 150 ft (1565 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 81.00 ft | 83.00 ft |
| Coordinates | 31.049974N / 87.075784W | 31.056409N / 87.061186W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 06/24 FIXED DISTANCE MARKERS 500 FT FROM RY ENDS. |
Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 12/30
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 82.00 ft | 99.00 ft |
| Coordinates | 31.051588N / 87.072940W | 31.044740N / 87.059091W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 12/30 FIXED DISTANCE MARKERS 500 FT FROM RY ENDS. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |