Lake Norman Airpark Airport (14A)
Lake Norman Airpark Airport (14A)
14A
Lake Norman Airpark Airport (14A)
Mooresville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 14A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-53-57.9500W/35-36-49.9300N -80.899431/35.613869 (Estimated) |
| Elevation | 839 ft / 255.73 m (Surveyed) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Mooresville, NC |
| Location | Iredell County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 14/32
| Dimensions | 3147 x 40 ft (959 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 808.00 ft | 839.00 ft |
| Coordinates | 35.617011N / 80.903069W | 35.610728N / 80.895794W |
| Gradient | 1.00 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 14/32 NUMBERS NSTD SIZE. |
Nonstandard , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on right | pulsating/steady burning on right |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- ACFT TAXIING ON GRASS INVOF RESIDENTIAL AIRPARK HANGER ACCESS.
- FULL ACFT MAINT AVBL, CTC 704-663-5115 OR 704-799-7360.
- RY 14 HAS UPHILL GRADE.
- DEP RY 14 HEADING 160 DEGS TO AVOID SCHOOL.
- NOISE SENSITIVE AREA AVOID DEPS BTWN 2300 AND 0600. DEP RY 32 HEADING 324 DEG UNTIL OVER LAKE TO AVOID HOUSES.
- RY 32 HAS 10 FT DROP OFF 5 FT FM LEFT SIDE OF PAVEMENT AND ACFT PARKED 200 FT FM END OF RY 100 FT RIGHT OF CNTRLN.
- PRVDD VFR; APCH SLOPE SFCS CLEAR FOR 20:1; LIGHTING FOR APCH END RY 14 CHGD TO SHOW GREEN ON APCH SIDE AND RED ON RY SIDE; RMK ADDED TO A/FD RE RY 32 APCH/LANDING & LIGHTING; AND HGRS OBSTRUCTION LGTD IF NIGHT APCHS/LANDING TO RY 32 AUTHORIZED.