Fremont Airport (14G)
Fremont Airport (14G)
14G
Fremont Airport (14G)
Fremont, OH
Latest photos of Fremont Airport (14G)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 14G |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-09-40.3000W/41-19-59.1000N -83.161194/41.333083 (Estimated) |
| Elevation | 663 ft / 202.08 m (Surveyed) |
| Land | 60 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Fremont, OH |
| Location | Sandusky County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 4137 x 60 ft (1261 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 652.00 ft | 660.00 ft |
| Coordinates | 41.334226N / 83.167412W | 41.334171N / 83.152350W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Fair Condition | Nonstandard , Fair Condition |
| VGSI | nonstandard system | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2238 x 130 ft (682 x 40 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 654.00 ft | 657.00 ft |
| Coordinates | 41.334106N / 83.163585W | 41.327964N / 83.163729W |
| Traffic pattern | Left | Left |