Donalsonville Municipal Airport (17J)
Donalsonville Municipal Airport (17J)
17J
Donalsonville Municipal Airport (17J)
Donalsonville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 17J |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-52-39.4000W/31-00-25.1000N -84.877611/31.006972 (Estimated) |
| Elevation | 148 ft / 45.11 m (Surveyed) |
| Land | 715 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Donalsonville, GA |
| Location | Seminole County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NR |
Runway 18/36
| Dimensions | 5182 x 100 ft (1579 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 147.00 ft | 131.00 ft |
| Coordinates | 31.014076N / 84.877258W | 30.999843N / 84.877970W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 18/36 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |