Franklin County Airport (18A)
Franklin County Airport (18A)
18A
Franklin County Airport (18A)
Canon, GA
Latest photos of Franklin County Airport (18A)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 18A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-07-50.9000W/34-20-25.3000N -83.130806/34.340361 (Estimated) |
| Elevation | 890 ft / 271.27 m (Estimated) |
| Land | 143 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Canon, GA |
| Location | Franklin County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 08/26
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 828.00 ft | 890.00 ft |
| Coordinates | 34.338239N / 83.138693W | 34.342457N / 83.122929W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |