Mc Creary County Airport (18I)
Mc Creary County Airport (18I)
18I
Mc Creary County Airport (18I)
Pine Knot, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 18I |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-23-29.2000W/36-41-43.2000N -84.391444/36.695333 (Estimated) |
| Elevation | 1370 ft / 417.58 m (Surveyed) |
| Land | 165 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Pine Knot, KY |
| Location | Mc Creary County, KY |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1370.00 ft | 1342.00 ft |
| Coordinates | 36.691975N / 84.394406W | 36.698714N / 84.388511W |
| Gradient | 0.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 04/22 MARKINGS FADED |
Basic , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |