Platte Valley Airpark Airport (18V)
Platte Valley Airpark Airport (18V)
18V
Platte Valley Airpark Airport (18V)
Hudson, CO
Latest photos of Platte Valley Airpark Airport (18V)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 18V |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-42-04.3000W/40-06-09.8000N -104.701194/40.102722 (Estimated) |
| Elevation | 4965 ft / 1513.33 m (Estimated) |
| Land | 237 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Hudson, CO |
| Location | Weld County, CO |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2500 x 90 ft (762 x 27 m) |
| Surface | TURF-GRVL-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 40.108747N / 104.706050W | 40.107011N / 104.697400W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 4100 x 40 ft (1250 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 40.105015N / 104.702718W | 40.094119N / 104.699031W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |