Jackson County Airport (19A)
Jackson County Airport (19A)
19A
Jackson County Airport (19A)
Jefferson, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 19A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-33-42.0915W/34-10-34.0610N -83.561692/34.176128 (Estimated) |
| Elevation | 951 ft / 289.86 m (Surveyed) |
| Land | 245 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Jefferson, GA |
| Location | Jackson County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 5009 x 75 ft (1527 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 932.00 ft | 950.00 ft |
| Coordinates | 34.182723N / 83.564059W | 34.169534N / 83.559325W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |