Prattville - Grouby Field Airport (1A9)
Prattville - Grouby Field Airport (1A9)
1A9
Prattville - Grouby Field Airport (1A9)
Prattville, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1A9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-30-45.7000W/32-26-19.4000N -86.512694/32.438722 (Estimated) |
| Elevation | 225 ft / 68.58 m (Surveyed) |
| Land | 82 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Prattville, AL |
| Location | Autauga County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 785 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5400 x 100 ft (1646 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 225.00 ft | 198.00 ft |
| Coordinates | 32.438635N / 86.521435W | 32.438834N / 86.503933W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |