Mansfield Municipal Airport (1B9)
Mansfield Municipal Airport (1B9)
1B9
Mansfield Municipal Airport (1B9)
Mansfield, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1B9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-11-53.5920W/42-00-03.2605N -71.198220/42.000906 (Estimated) |
| Elevation | 121 ft / 36.88 m (Surveyed) |
| Land | 235 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Mansfield, MA |
| Location | Bristol County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2200 x 100 ft (671 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 28° | 127° |
| Physical elevation | 120.00 ft | 122.00 ft |
| Coordinates | 41.999630N / 71.202763W | 42.004967N / 71.198975W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
Runway 14/32
| Dimensions | 3503 x 75 ft (1068 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 123° | 127° |
| Physical elevation | 122.00 ft | 119.00 ft |
| Coordinates | 42.002620N / 71.201986W | 41.997442N / 71.191128W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |