Canton-plymouth-mettetal Airport (1D2)
Canton-plymouth-mettetal Airport (1D2)
1D2
Canton-plymouth-mettetal Airport (1D2)
Plymouth, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1D2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-27-22.8255W/42-20-53.3525N -83.456340/42.348153 (Estimated) |
| Elevation | 696 ft / 212.14 m (Estimated) |
| Land | 63 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Plymouth, MI |
| Location | Wayne County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 18/36
| Dimensions | 2303 x 75 ft (702 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 696.00 ft | 685.00 ft |
| Coordinates | 42.350964N / 83.456506W | 42.344650N / 83.456133W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | No |