Hector Municipal Airport (1D6)
Hector Municipal Airport (1D6)
1D6
Hector Municipal Airport (1D6)
Hector, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1D6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-42-52.9680W/44-43-51.8620N -94.714713/44.731073 (Estimated) |
| Elevation | 1077 ft / 328.27 m (Surveyed) |
| Land | 155 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Hector, MN |
| Location | Renville County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PNM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 2580 x 165 ft (786 x 50 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*05/23 MKD WITH YELLOW CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 2776 x 50 ft (846 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1078.00 ft | 1077.00 ft |
| Coordinates | 44.732817N / 94.715022W | 44.728972N / 94.707575W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |