Wood County Airport (1G0)
Wood County Airport (1G0)
1G0
Wood County Airport (1G0)
Bowling Green, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1G0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-37-48.5000W/41-23-27.6000N -83.630139/41.391000 (Estimated) |
| Elevation | 673 ft / 205.13 m (Surveyed) |
| Land | 118 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Bowling Green, OH |
| Location | Wood County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1027 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4199 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 671.00 ft | 671.00 ft |
| Coordinates | 41.391791N / 83.635222W | 41.391625N / 83.619920W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2628 x 50 ft (801 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 671.00 ft | 671.00 ft |
| Coordinates | 41.393436N / 83.634298W | 41.386225N / 83.634204W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |