Medina Municipal Airport (1G5)
Medina Municipal Airport (1G5)
1G5
Medina Municipal Airport (1G5)
Medina, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1G5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-45-53.7000W/41-07-53.2000N -81.764917/41.131444 (Estimated) |
| Elevation | 1190 ft / 362.71 m (Surveyed) |
| Land | 283 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Medina, OH |
| Location | Medina County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 2867 x 60 ft (874 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 1° | 127° |
| Physical elevation | 1170.00 ft | 1190.00 ft |
| Coordinates | 41.126949N / 81.761972W | 41.134816N / 81.761788W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 09/27
| Dimensions | 3556 x 75 ft (1084 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 1169.00 ft | 1183.00 ft |
| Coordinates | 41.131360N / 81.773752W | 41.132441N / 81.760925W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |