Effingham County Memorial Airport (1H2)
Effingham County Memorial Airport (1H2)
1H2
Effingham County Memorial Airport (1H2)
Effingham, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1H2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-32-00.7000W/39-04-13.6000N -88.533528/39.070444 (Estimated) |
| Elevation | 585 ft / 178.31 m (Surveyed) |
| Land | 651 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Effingham, IL |
| Location | Effingham County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | 1H2 (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3400 x 60 ft (1036 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 7° | 127° |
| Physical elevation | 572.00 ft | 580.00 ft |
| Coordinates | 39.065223N / 88.535023W | 39.074476N / 88.533456W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 5103 x 100 ft (1555 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 113° | 127° |
| Physical elevation | 585.00 ft | 572.00 ft |
| Coordinates | 39.073584N / 88.541318W | 39.068110N / 88.524774W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| REIL | Yes |