Harvey Young Airport (1H6)
Harvey Young Airport (1H6)
1H6
Harvey Young Airport (1H6)
Tulsa, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1H6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-49-30.2000W/36-08-20.1000N -95.825056/36.138917 (Estimated) |
| Elevation | 750 ft / 228.60 m (Surveyed) |
| Land | 92 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles E of Tulsa, OK |
| Location | Tulsa County, OK |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MLC (NOTAM-d service available) |
Runway 17/35
| Dimensions | 2580 x 40 ft (786 x 12 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 733.00 ft | 733.00 ft |
| Coordinates | 36.142470N / 95.825088W | 36.135382N / 95.825002W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Fair Condition
*NSTD SOLID WHITE CENTERLINE. |
Basic , Fair Condition
*NSTD SOLID WHITE CENTERLINE. |
Runway N/S
| Dimensions | 2580 x 80 ft (786 x 24 m) |
| Surface | TURF-F |
| N | S | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |