Casey Municipal Airport (1H8)
Casey Municipal Airport (1H8)
1H8
Casey Municipal Airport (1H8)
Casey, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1H8 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-00-14.6230W/39-18-09.0330N -88.004062/39.302509 (Estimated) |
| Elevation | 655 ft / 199.64 m (Surveyed) |
| Land | 112 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Casey, IL |
| Location | Clark County, IL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 653.00 ft | 654.00 ft |
| Coordinates | 39.297925N / 88.007663W | 39.306465N / 87.998770W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 1943 x 75 ft (592 x 23 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 655.00 ft | 649.00 ft |
| Coordinates | 39.305833N / 88.005780W | 39.300498N / 88.005686W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*DSPLCD THR MKD WITH WHITE GRAVEL IN SHAPE OF 'L' ON RY EDGES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |