Posey Field Airport (1M4)
Posey Field Airport (1M4)
1M4
Posey Field Airport (1M4)
Haleyville, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1M4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-36-01.5000W/34-16-49.2000N -87.600417/34.280333 (Estimated) |
| Elevation | 930 ft / 283.46 m (Surveyed) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Haleyville, AL |
| Location | Winston County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5008 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 930.00 ft | 903.00 ft |
| Coordinates | 34.287202N / 87.600185W | 34.273448N / 87.600672W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |