Blairstown Airport (1N7)
Blairstown Airport (1N7)
1N7
Blairstown Airport (1N7)
Blairstown, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1N7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-59-50.9000W/40-58-16.1000N -74.997472/40.971139 (Estimated) |
| Elevation | 372 ft / 113.39 m (Surveyed) |
| Land | 151 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Blairstown, NJ |
| Location | Warren County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1030 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 3088 x 70 ft (941 x 21 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 61° | 127° |
| Physical elevation | 366.00 ft | 372.00 ft |
| Coordinates | 40.969080N / 75.002342W | 40.973219N / 74.992583W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RWY 07 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RWY 25 MARKINGS FADED. |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |