Lodi Airport (1O3)
Lodi Airport (1O3)
1O3
Lodi Airport (1O3)
Lodi, CA
Latest photos of Lodi Airport (1O3)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1O3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-16-09.0992W/38-12-08.9107N -121.269194/38.202475 (Estimated) |
| Elevation | 60 ft / 18.29 m (Estimated) |
| Land | 163 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Lodi, CA |
| Location | San Joaquin County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 3735 x 42 ft (1138 x 13 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 60.00 ft | 54.00 ft |
| Coordinates | 38.203131N / 121.276444W | 38.202699N / 121.263448W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 12/30
| Dimensions | 2073 x 26 ft (632 x 8 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 59.00 ft | 58.00 ft |
| Coordinates | 38.203682N / 121.270406W | 38.199681N / 121.265271W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Fair Condition | Numbers only , Fair Condition |