Moose Creek /usfs/ Airport (1U1)
Moose Creek /usfs/ Airport (1U1)
1U1
Moose Creek /usfs/ Airport (1U1)
Moose Creek Ranger Station, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1U1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-55-38.4000W/46-07-14.7030N -114.927333/46.120751 (Estimated) |
| Elevation | 2454 ft / 747.98 m (Surveyed) |
| Land | 48 acres |
| Location | Idaho County, ID |
| Magnetic Variation | 18E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BOI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | 1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 4100 x 250 ft (1250 x 76 m) |
| Surface | TURF-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 46.121583N / 114.926067W | 46.131056N / 114.917339W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 04/22
| Dimensions | 2300 x 200 ft (701 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Gradient | 2.70 | 2.70 |
| Traffic pattern | Left | Left |
- NO WINTER MAINTENANCE.
- RYS 01/19 & 04/22 MAY NOT BE MOWED TO FULL WIDTH.
- RY 01/19 MUDDY SPRING & WINTER. USE RY 04/22 EARLY SPRING & LATE FALL/WINTER WHEN PSBL DUE TO BETTER DRAINAGE & FIRMER SFC. RYS SUBJECT TO TEMP CLOSURES.
- BIG GAME ANIMALS ON & INVOF OF ARPT.
- CALL 208-983-9677 FOR RY CONDITIONS.
- ESTABD PRIOR TO 1959.