Fremont County Airport (1V6)
Fremont County Airport (1V6)
1V6
Fremont County Airport (1V6)
Canon City, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1V6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-06-21.6000W/38-25-42.2000N -105.106000/38.428389 (Estimated) |
| Elevation | 5442 ft / 1658.72 m (Surveyed) |
| Land | 620 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Canon City, CO |
| Location | Fremont County, CO |
| Magnetic Variation | 11E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 1058 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 5399 x 75 ft (1646 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 5442.00 ft | 5382.00 ft |
| Coordinates | 38.433537N / 105.116613W | 38.425934N / 105.100441W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 3261 x 35 ft (994 x 11 m) |
| Surface | TURF-GRVL-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5398.00 ft | 5360.00 ft |
| Coordinates | 38.430618N / 105.101922W | 38.421666N / 105.101761W |
| Gradient | 0.70 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |