Covered Bridge Fields Airport (1WN2)
Covered Bridge Fields Airport (1WN2)
1WN2
Covered Bridge Fields Airport (1WN2)
Cedarburg, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1WN2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-59-50.3250W/43-19-45.0130N -87.997313/43.329170 (Estimated) |
| Elevation | 875 ft / 266.70 m (Estimated) |
| Land | 170 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Cedarburg, WI |
| Location | Ozaukee County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
Runway 05/23
| Dimensions | 2676 x 105 ft (816 x 32 m) |
| Surface | TURF-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 1950 x 100 ft (594 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2500 x 110 ft (762 x 34 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |