Kingston-ulster Airport (20N)
Kingston-ulster Airport (20N)
20N
Kingston-ulster Airport (20N)
Kingston, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 20N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-57-51.6000W/41-59-06.9000N -73.964333/41.985250 (Estimated) |
| Elevation | 147 ft / 44.81 m (Surveyed) |
| Land | 87 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Kingston, NY |
| Location | Ulster County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1051 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 3100 x 60 ft (945 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 147.00 ft | 133.00 ft |
| Coordinates | 41.988513N / 73.967975W | 41.981985N / 73.960666W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
- NO ULTRALIGHT OPERATIONS.
- NO LINE OF SIGHT BTN RY 33 HOLD LINE & ACFT IN FINAL .25 MI OF APCH TO RY 33.
- RENTAL CAR AVBL - 845-338-6929.
- PAEW ADJACENT TWY/RWY.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CALL (845) 336-8400. AVOID OVERFLIGHT OF HOUSING DEVELOPMENT ADJ TO N END OF RY.
- PREFERRED ARRIVAL RY 33; DEP RY 15.
- NO FLT TRNG LCL OR TSNT 2200-0600.
- NIGHT TGL PROHIBITED.
- NO RUNUPS AT RY 15 THLD.
- EXISTED PRIOR TO 1959.