Mc Elroy Airfield Airport (20V)
Mc Elroy Airfield Airport (20V)
20V
Mc Elroy Airfield Airport (20V)
Kremmling, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 20V |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-22-08.9520W/40-03-12.4730N -106.369153/40.053465 (Estimated) |
| Elevation | 7411 ft / 2258.87 m (Surveyed) |
| Land | 193 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Kremmling, CO |
| Location | Grand County, CO |
| Magnetic Variation | 12E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | 20V (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5536 x 75 ft (1687 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 104° | 127° |
| Physical elevation | 7395.00 ft | 7410.00 ft |
| Coordinates | 40.055263N / 106.378761W | 40.051667N / 106.359546W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |