Lake Elmo Airport (21D)
Lake Elmo Airport (21D)
21D
Lake Elmo Airport (21D)
St Paul, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 21D |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-51-20.4000W/44-59-51.0000N -92.855667/44.997500 (Estimated) |
| Elevation | 933 ft / 284.38 m (Surveyed) |
| Land | 640 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles E of St Paul, MN |
| Location | Washington County, MN |
| Magnetic Variation | 01E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | 21D (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2500 x 75 ft (762 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 924.00 ft | 933.00 ft |
| Coordinates | 44.995739N / 92.857083W | 45.001048N / 92.850970W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 2849 x 75 ft (868 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 923.00 ft | 926.00 ft |
| Coordinates | 44.999581N / 92.860854W | 44.993819N / 92.853413W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| REIL | Yes | Yes |