Jake Arner Memorial Airport (22N)
Jake Arner Memorial Airport (22N)
22N
Jake Arner Memorial Airport (22N)
Lehighton, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 22N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-45-41.3870W/40-48-34.2320N -75.761496/40.809509 (Estimated) |
| Elevation | 534 ft / 162.76 m (Surveyed) |
| Land | 137 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Lehighton, PA |
| Location | Carbon County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3000 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 69° | 127° |
| Physical elevation | 532.00 ft | 507.00 ft |
| Coordinates | 40.808038N / 75.766545W | 40.810999N / 75.756432W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |