Bayport Aerodrome Airport (23N)
Bayport Aerodrome Airport (23N)
23N
Bayport Aerodrome Airport (23N)
Bayport, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 23N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-03-13.3950W/40-45-30.3530N -73.053721/40.758431 (Estimated) |
| Elevation | 41 ft / 12.50 m (Estimated) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Bayport, NY |
| Location | Suffolk County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 600 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 2740 x 150 ft (835 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RY 18 THRSHLD MARKED WITH CONC BLOCKS FLUSH WITH TURF SURFACE. |
*RY 36 THRSHLD AND DSPLCD THRSHLD MARKED WITH CONCRETE BLOCKS FLUSH WITH TURF SURFACE. |
| VGSI | system of panels on right |