Jackson County Airport (24A)
Jackson County Airport (24A)
24A
Jackson County Airport (24A)
Sylva, NC
Latest photos of Jackson County Airport (24A)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 24A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-12-34.9337W/35-19-01.9599N -83.209704/35.317211 (Estimated) |
| Elevation | 2857 ft / 870.81 m (Surveyed) |
| Land | 147 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Sylva, NC |
| Location | Jackson County, NC |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 3210 x 60 ft (978 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 2857.00 ft | 2807.00 ft |
| Coordinates | 35.320681N / 83.213021W | 35.313742N / 83.206387W |
| Gradient | 1.30 | 1.60 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 15/33 NUMBERS SMALLER THAN STANDARD. |
Nonstandard , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |