Lowell City Airport (24C)
Lowell City Airport (24C)
24C
Lowell City Airport (24C)
Lowell, MI
Latest photos of Lowell City Airport (24C)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 24C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-20-38.0610W/42-57-14.1120N -85.343906/42.953920 (Estimated) |
| Elevation | 681 ft / 207.57 m (Surveyed) |
| Land | 72 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Lowell, MI |
| Location | Kent County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 2700 x 100 ft (823 x 30 m) |
| Surface | TURF-P |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 681.00 ft | 681.00 ft |
| Coordinates | 42.953008N / 85.347914W | 42.954686N / 85.342142W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None , Fair Condition | None , Fair Condition |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 2394 x 48 ft (730 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 681.00 ft | 681.00 ft |
| Coordinates | 42.955975N / 85.348756W | 42.953250N / 85.340800W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Good Condition | Nonstandard , Good Condition |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 1940 x 100 ft (591 x 30 m) |
| Surface | TURF-P |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 681.00 ft | 681.00 ft |
| Coordinates | 42.955003N / 85.344139W | 42.950583N / 85.341139W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None , Good Condition | None , Fair Condition |
| TDZ lights | No | No |