Ocean City Municipal Airport (26N)
Ocean City Municipal Airport (26N)
26N
Ocean City Municipal Airport (26N)
Ocean City, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 26N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-36-25.5650W/39-15-49.4500N -74.607101/39.263736 (Estimated) |
| Elevation | 5 ft / 1.52 m (Estimated) |
| Land | 60 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Ocean City, NJ |
| Location | Cape May County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 2973 x 60 ft (906 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 4.00 ft |
| Coordinates | 39.260947N / 74.610944W | 39.266525N / 74.603258W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |