Georgetown Scott County - Marshall Fld Airport (27K)
Georgetown Scott County - Marshall Fld Airport (27K)
27K
Georgetown Scott County - Marshall Fld Airport (27K)
Georgetown, KY
Latest photos of Georgetown Scott County - Marshall Fld Airport (27K)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 27K |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-26-04.9000W/38-14-04.0000N -84.434694/38.234444 (Estimated) |
| Elevation | 947 ft / 288.65 m (Surveyed) |
| Land | 285 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Georgetown, KY |
| Location | Scott County, KY |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5498 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 931.00 ft | 947.00 ft |
| Coordinates | 38.227630N / 84.438828W | 38.241237N / 84.430539W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |