Palatka Municipal - Lt. Kay Larkin Field Airport (28J)
Palatka Municipal - Lt. Kay Larkin Field Airport (28J)
28J
Palatka Municipal - Lt. Kay Larkin Field Airport (28J)
Palatka, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 28J |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-41-22.2110W/29-39-30.1769N -81.689503/29.658382 (Estimated) |
| Elevation | 48 ft / 14.63 m (Surveyed) |
| Land | 703 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Palatka, FL |
| Location | Putnam County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 09/27
| Dimensions | 6000 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 32.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 29.657814N / 81.699990W | 29.658589N / 81.681125W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 3510 x 75 ft (1070 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 29.00 ft | 48.00 ft |
| Coordinates | 29.661962N / 81.690691W | 29.652621N / 81.687920W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Numbers only , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |