Vineland-downstown Airport (28N)
Vineland-downstown Airport (28N)
28N
Vineland-downstown Airport (28N)
Vineland, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 28N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-58-03.6000W/39-32-22.5000N -74.967667/39.539583 (Estimated) |
| Elevation | 120 ft / 36.58 m (Estimated) |
| Land | 45 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Vineland, NJ |
| Location | Gloucester County, NJ |
| Magnetic Variation | 11W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1200 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
Runway 02/20
| Dimensions | 2251 x 100 ft (686 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
Runway 12/30
| Dimensions | 1800 x 100 ft (549 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 113° | 127° |
| Physical elevation | 118.00 ft | 120.00 ft |
| Coordinates | 39.540543N / 74.970610W | 39.538598N / 74.964742W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |