Grove City Airport (29D)
Grove City Airport (29D)
29D
Grove City Airport (29D)
Grove City, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 29D |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-10-03.9000W/41-08-45.7000N -80.167750/41.146028 (Estimated) |
| Elevation | 1371 ft / 417.88 m (Surveyed) |
| Land | 150 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Grove City, PA |
| Location | Mercer County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4500 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 1370.00 ft | 1297.00 ft |
| Coordinates | 41.146281N / 80.175922W | 41.145806N / 80.159594W |
| Gradient | 1.50 | 1.60 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY MARKINGS ARE FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY MARKINGS ARE FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |