Causey Airport (2A5)
Causey Airport (2A5)
2A5
Causey Airport (2A5)
Liberty, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2A5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-37-03.5240W/35-54-42.4280N -79.617646/35.911786 (Estimated) |
| Elevation | 723 ft / 220.37 m (Surveyed) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Liberty, NC |
| Location | Guilford County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 02/20
| Dimensions | 3800 x 40 ft (1158 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 16° | 127° |
| Physical elevation | 721.00 ft | 717.00 ft |
| Coordinates | 35.906776N / 79.619447W | 35.916795N / 79.615844W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*MARKINGS FADED |
Nonstandard , Fair Condition
*MARKINGS FADED |