Cape Cod Airport (2B1)
Cape Cod Airport (2B1)
2B1
Cape Cod Airport (2B1)
Marston Mills, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2B1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-24-08.1000W/41-41-07.0000N -70.402250/41.685278 (Estimated) |
| Elevation | 103 ft / 31.39 m (Estimated) |
| Land | 88 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Marston Mills, MA |
| Location | Barnstable County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 700 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 2035 x 50 ft (620 x 15 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 91.00 ft | 94.00 ft |
| Coordinates | 41.682813N / 70.402568W | 41.687069N / 70.398779W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 09/27
| Dimensions | 2700 x 60 ft (823 x 18 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 98.00 ft | 95.00 ft |
| Coordinates | 41.684259N / 70.407564W | 41.686304N / 70.398952W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 17/35
| Dimensions | 2060 x 60 ft (628 x 18 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 103.00 ft | 89.00 ft |
| Coordinates | 41.687804N / 70.403896W | 41.683386N / 70.401049W |
| Traffic pattern | Left | Left |
- BE AWARE OF HI-SPEED MILITARY JET & HEAVY HELICOPTER TFC VCNTY OTIS AFB.
- BE ALERT FOR RADIO CONTROL AIRPLANES NE CORNER AIRFIELD.
- BANNER TOW OPS IN PROGRESS JUN THRU AUG NORTH SIDE OF AIRFIELD.
- GLIDER TOW OPNS DURG DALGT HRS.
- PPR REQUIRED FOR RY 05/23 OPERATIONS.
- PARACHUTE JUMPING ON FIELD.
- ESTAB PRIOR TO 1959.