Plum Island Airport (2B2)
Plum Island Airport (2B2)
2B2
Plum Island Airport (2B2)
Newburyport, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2B2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-50-22.0000W/42-47-43.3000N -70.839444/42.795361 (Estimated) |
| Elevation | 11 ft / 3.35 m (Estimated) |
| Land | 32 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Newburyport, MA |
| Location | Essex County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 2105 x 50 ft (642 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 42.795197N / 70.843364W | 42.795517N / 70.835533W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 10/28 TWO REFLECTORS ON EACH APCH END. |
Runway 14/32
| Dimensions | 2300 x 100 ft (701 x 30 m) |
| Surface | TURF-GRVL |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |