Beach City Airport (2D7)
Beach City Airport (2D7)
2D7
Beach City Airport (2D7)
Beach City, OH
Latest photos of Beach City Airport (2D7)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2D7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-33-21.2400W/40-38-46.8650N -81.555900/40.646351 (Estimated) |
| Elevation | 984 ft / 299.92 m (Surveyed) |
| Land | 13 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Beach City, OH |
| Location | Stark County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 816 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 3175 x 115 ft (968 x 35 m) |
| Surface | TURF-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 984.00 ft | 975.00 ft |
| Coordinates | 40.646450N / 81.561622W | 40.646253N / 81.550178W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*10/28 DSPLCD THLD MKD WITH THLD LGTS ON 1 FT DAY GLO RED CONTAINERS. RY NRS INCORRECT. |
|
| VGSI | 2-box on left | 2-box on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |