Garrett County Airport (2G4)
Garrett County Airport (2G4)
2G4
Garrett County Airport (2G4)
Oakland, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2G4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-20-09.4000W/39-34-50.9000N -79.335944/39.580806 (Estimated) |
| Elevation | 2933 ft / 893.98 m (Surveyed) |
| Land | 284 acres |
| From nearest city | 13 nautical miles NE of Oakland, MD |
| Location | Garrett County, MD |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 09/27
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 2933.00 ft | 2877.00 ft |
| Coordinates | 39.579496N / 79.344639W | 39.582130N / 79.327233W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |