Shelby County Airport (2H0)
Shelby County Airport (2H0)
2H0
Shelby County Airport (2H0)
Shelbyville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2H0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-50-43.5286W/39-24-38.1686N -88.845425/39.410602 (Estimated) |
| Elevation | 619 ft / 188.67 m (Surveyed) |
| Land | 215 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Shelbyville, IL |
| Location | Shelby County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2368 x 160 ft (722 x 49 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 617.00 ft | 612.00 ft |
| Coordinates | 39.406534N / 88.847422W | 39.411515N / 88.842035W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RYS 4 & 32 DSPLCD THLDS MARKED WITH WHITE GRAVEL 2 FT WIDE. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2815 x 180 ft (858 x 55 m) |
| Surface | TURF-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 617.00 ft | 611.00 ft |
| Coordinates | 39.411914N / 88.846191W | 39.406013N / 88.839760W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4098 x 75 ft (1249 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 618.00 ft | 618.00 ft |
| Coordinates | 39.418265N / 88.847552W | 39.407015N / 88.847466W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |