Triple H Airport (2H4)
Triple H Airport (2H4)
2H4
Triple H Airport (2H4)
Parchment, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2H4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-33-20.4900W/42-21-55.5500N -85.555692/42.365431 (Estimated) |
| Elevation | 785 ft / 239.27 m (Estimated) |
| Land | 60 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Parchment, MI |
| Location | Kalamazoo County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 2400 x 100 ft (732 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 785.00 ft | 785.00 ft |
| Coordinates | 42.361944N / 85.555556W | 42.368431N / 85.554014W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RWY 01 /19 & DSPLD THLDS MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
Runway 09/27
| Dimensions | 2400 x 100 ft (732 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 763.00 ft | 785.00 ft |
| Coordinates | 42.365686N / 85.561031W | 42.365661N / 85.552167W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RWY 09 /27 & DSPLD THLD MKD WITH YELLOW CONES. |