Airglades Airport (2IS)
Airglades Airport (2IS)
2IS
Airglades Airport (2IS)
Clewiston, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2IS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-03-03.8000W/26-44-06.6000N -81.051056/26.735167 (Estimated) |
| Elevation | 20 ft / 6.10 m (Surveyed) |
| Land | 2560 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Clewiston, FL |
| Location | Hendry County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Responsible ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5901 x 75 ft (1799 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 19.00 ft | 19.00 ft |
| Coordinates | 26.740880N / 81.057487W | 26.729462N / 81.044636W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |