Independence Airport (2O7)
Independence Airport (2O7)
2O7
Independence Airport (2O7)
Independence, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2O7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-12-17.7572W/36-48-58.9406N -118.204933/36.816372 (Estimated) |
| Elevation | 3908 ft / 1191.16 m (Estimated) |
| Land | 20 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Independence, CA |
| Location | Inyo County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RAL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 1498 x 30 ft (457 x 9 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 3908.00 ft | 3880.00 ft |
| Coordinates | 36.816283N / 118.207600W | 36.817806N / 118.202844W |
| Gradient | 1.80 | 1.90 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Poor Condition
*& RY 23 MARKED WITH AN R ON EACH END; NO NUMBERS OR CNTRLN MARKINGS; MARKINGS FADED. |
Nonstandard , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3533 x 60 ft (1077 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3894.00 ft | 3893.00 ft |
| Coordinates | 36.820561N / 118.207147W | 36.811614N / 118.202472W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |