Washington Island Airport (2P2)
Washington Island Airport (2P2)
2P2
Washington Island Airport (2P2)
Washington Island, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2P2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-55-29.7300W/45-23-12.6350N -86.924925/45.386843 (Estimated) |
| Elevation | 652 ft / 198.73 m (Estimated) |
| Land | 113 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Washington Island, WI |
| Location | Door County, WI |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 02/20
| Dimensions | 2250 x 150 ft (686 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 2232 x 150 ft (680 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 652.00 ft | 636.00 ft |
| Coordinates | 45.389300N / 86.927517W | 45.384386N / 86.922333W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |