Hendricks County-gordon Graham Fld Airport (2R2)
Hendricks County-gordon Graham Fld Airport (2R2)
2R2
Hendricks County-gordon Graham Fld Airport (2R2)
Indianapolis, IN
Latest photos of Hendricks County-gordon Graham Fld Airport (2R2)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2R2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-28-30.6000W/39-44-48.4000N -86.475167/39.746778 (Estimated) |
| Elevation | 898 ft / 273.71 m (Surveyed) |
| Land | 239 acres |
| From nearest city | 13 nautical miles W of Indianapolis, IN |
| Location | Hendricks County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1965) |
| Ownership | Publicly owned |
| Owner | Indianapolis Airport Authority |
| Address |
7800 Col. H. Weir Cook Memorial Dr., Suite 100 Indianapolis, IN 46241 |
| Phone number | 317-487-5024 |
| Manager | Michael Medvescek |
| Address |
7800 Col. H. Weir Cook Memorial Dr., Suite 100 Indianapolis, IN 46241 |
| Phone number | 317-487-5024 |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 18/36
| Dimensions | 4400 x 100 ft (1341 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 898.00 ft | 864.00 ft |
| Coordinates | 39.752828N / 86.475115W | 39.740754N / 86.475226W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |