Peter Prince Field Airport (2R4)
Peter Prince Field Airport (2R4)
2R4
Peter Prince Field Airport (2R4)
Milton, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2R4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-59-37.1500W/30-38-15.4350N -86.993653/30.637621 (Estimated) |
| Elevation | 82 ft / 24.99 m (Surveyed) |
| Land | 565 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Milton, FL |
| Location | Santa Rosa County, FL |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 3701 x 75 ft (1128 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 79.00 ft | 79.00 ft |
| Coordinates | 30.642708N / 86.993487W | 30.632536N / 86.993819W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- BE ALERT ARPT SITUATED IN CUT-OFF OF NAS WHITING CASS C AIRSPACE LOCATED 1400 FT OVERHEAD WITHIN 1 MILE FROM THE CENTER OF THE ARPT ON THREE SIDES TO THE EAST, NORTH, AND WEST FROM SURFACE TO 4200 FT.
- GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU PENSACOLA APCH.
- INTENSIVE FLIGHT TRAINING INVOF ARPT.
- LIMITED PARKING ON WEST RAMP FOR TRANSIENT ACFT URGED TO BRING TIE-DOWN ROPES FOR EAST RAMP PARKING.
- VFR OPERATIONS ONLY.