Vashon Municipal Airport (2S1)
Vashon Municipal Airport (2S1)
2S1
Vashon Municipal Airport (2S1)
Vashon, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2S1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-28-27.0990W/47-27-30.9190N -122.474194/47.458589 (Estimated) |
| Elevation | 316 ft / 96.32 m (Surveyed) |
| Land | 20 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Vashon, WA |
| Location | King County, WA |
| Magnetic Variation | 20E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 983 ft |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SEA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 17/35
| Dimensions | 2001 x 60 ft (610 x 18 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 7° |
| Physical elevation | 324.00 ft | 308.00 ft |
| Coordinates | 47.461309N / 122.476457W | 47.455869N / 122.477486W |
| Gradient | 1.30 | 1.30 |
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway H1
| Dimensions | 98 x 98 ft (30 x 30 m) |
| Surface | TURF |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- <NGT OPNS ONLY FOR PILOTS FAMILIAR WITH APT CLOSE IN OBSTNS.
- DEEP DITCH 5-10 FT W OF RY EDGE THE FULL LENGHT.
- OCNL LARGE WILD ANIMALS ON ARPT.
- RWY 17/35 SOFT WHEN WET.
- HANGARS 90 FT E & W OF CNTRLN.
- USE NOISE ABATEMENT PROCEDURES CLIMB STRAIGHT AHEAD TO 700 FT AGL.
- TOUCH & GO LDGS NOT RECOMMENDED.
- TURBULENCE PSBL AT N END OF RY 17/35 WITH STRONG CROSSWINDS.
- RECOMMEND CALLING FOR FIELD CONDITIONS 206-463-3142.
- HEL PARKING AREA RSTRD TO MEDEVAC OPNS.
- ESTABD PRIOR TO 15 MAY 1959.