Maryland Airport (2W5)
Maryland Airport (2W5)
2W5
Maryland Airport (2W5)
Indian Head, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2W5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-04-20.8500W/38-35-49.3750N -77.072458/38.597049 (Estimated) |
| Elevation | 170 ft / 51.82 m (Estimated) |
| Land | 314 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Indian Head, MD |
| Location | Charles County, MD |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 830 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 02/20
| Dimensions | 3740 x 75 ft (1140 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 5° | 127° |
| Physical elevation | 156.00 ft | 170.00 ft |
| Coordinates | 38.591931N / 77.072989W | 38.602167N / 77.071928W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | Yes |